Rejestracja Przypomnij hasło

PUS Kruk z Kruklanki Doskonalenie słuchu fonemowego, czytania i pisania

Rozmiar: 260x140, stron: 24

Opis:

Książeczka PUS Kruk z Kruklanki zawiera materiał ćwiczeniowy szczególnie przydatny dla logopedów, terapeutów, nauczycieli i rodziców tych dzieci, które z różnych przyczyn nie opanowały jeszcze umiejętności poprawnego pod względem artykulacyjnym wysławiania się, mają problemy w komunikacji z otoczeniem oraz trudności w czytaniu i pisaniu.

Przyczyną nieprawidłowej wymowy mogą być zaburzenia słuchu fonemowego. Są one często wynikiem niedojrzałości lub mikrouszkodzenia części mózgu odpowiedzialnej za analizę bodźców słuchowych. Powstają wtedy u dzieci problemy np. z odróżnianiem zbliżonych artykulacyjnie dźwięków, prawidłową wymową i pisownią. Z tej grupy często wywodzą się dzieci z dysleksją i z dysortografią.

Większość dzieci przyswaja sobie "r" dopiero około 3-5 roku życia. Do tego czasu zastępują je innymi łatwiejszymi głoskami, bądź też w ogóle opuszczają „r" wydłużając jednocześnie sąsiednią głoskę. Jeżeli zjawisko to trwa dłużej niż do 6-7 roku należy z dziećmi rozpocząć ćwiczenia reedukacyjne. Teraz dzięki zabawie z PUS-em ćwiczenie prawidłowej wymowy "r" przestanie być nudne, nie będzie zniechęcało żmudną pracą i przyniesie wymierne efekty.

Kruk z Kruklanki:

• odszukiwanie takiego samego ciągu liter

• głoski r i t w nazwie obrazka

• głoska r w nagłosie i śródgłosie

• rozróżnianie głosek l i r

• tworzenie sylab i rymów z głoską r

• dobieranie w pary przymiotnika z rzeczownikiem z literą r

• brakujące głoski r i l w rzeczownikach

• tworzenie wyrazów poprzez dodanie końcowej właściwej sylaby

• dobieranie podpisów do obrazków mających w nazwie głoski r i l

• trudne nazwy miast, w których brakuje pierwszych liter.