SŁOWIJKI - Papuga

SŁOWIJKI

(11) PAPUGA

Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko.
Nic nie powiem, boś ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.

Cena obejmuje jeden zestaw wierszyka "Papuga"

Słowijki, czyli wijące się słowa.
Słowijki, które można nazwać również Sławijkami, to ważne dla kultury, warte popularyzacji, a nawet zapamiętania, teksty (lub ich fragmenty), których słowa rozpisane na pojedynczych klockach wiją się, przesuwane, układane palcami osób bawiących się nimi. Ze słów pochodzących z tych sławnych, wartościowych tekstów można ułożyć, czyli uwić, niejedną wypowiedź.
Bawić się można w pojedynkę lub zespołowo. Można też – jeśli ktoś lubi – konkurować ze sobą – wić teksty na czas.

Ważne jest, żeby tym układaniem klocków bawić się i cieszyć!

Co TO jest?
Słowijki to gra/pomoc dydaktyczna składająca się z zestawu klocków z wydrukowanymi pojedynczymi słowami krótkiego utworu poetyckiego (lub charakterystycznego, znaczącego fragmentu), modlitwy, przysłowia, złotych myśli, skrzydlatych słów.
Słowijki mogą być nie tylko w języku polskim, ale jak np. Św. Pawła Hymn o miłości – w wielu wersjach językowych.

Jak TO wygląda?
Są 2 rodzaje słowijek:
1.) z jednostronnie nadrukowanymi słowami;
2.) z wyrazem na jednej stronie, zaś na drugiej z fragmentem obrazka.

Zarówno 1. jak i 2. rodzaj słowijek może występować w dwu wersjach:
• jednokolorowej (kolor drewna) – przeznaczona dla pojedynczej osoby;
• z nadrukiem w kilku kolorach (żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym oraz w kolorze drewna) – do pracy w grupach (socjokonstruktywizm).

Na każdym klocku znajduje się magiczny numer – w całym zestawie taki sam. Oznacza on, do jakiego zestawu Słowijek należy dany klocek, czyli z jakiego utworu pochodzi nadrukowany na klocku wyraz.
Słowijki wydane w kilku językach mają obok numeru znany kierowcom literowy symbol kraju na oznaczenie języka, w którym na danym klocku zostało zapisane słowo, np. jeśli na klocku jest napis POH, a w rogu symbol „RU”, to należy to przeczytać jako `ron`, gdyby zaś w rogu był umieszczony symbol „PL”, to wyraz należałoby przeczytać jako `poh` (cokolwiek by to miało znaczyć!).

Każde słowijki wyposażone są też w tekst, który jest ich podstawą, oraz ważne, ciekawe informacje o tym tekście, o jego autorze lub autorce. Po tę pomoc warto sięgać już na koniec zabawy/zajęć/ćwiczeń, aby nie odbierać sobie radości z odkrywania. Warto jednak pamiętać, że dla niektórych osób satysfakcjonujące jest czytanie kryminału od ostatniej strony!

Jak TO działa?
Klocki słowijek można układać na różne sposoby: w możliwie najdłuższe logiczne ciągi; w inne – w jakiś sposób zorganizowane - konfiguracje, np. wyrazy z pułapkami ortograficznymi, wyrazy przeciwstawne, oznaczające czynności, rzeczy, określające, jakie coś jest, itp.
Wersja obrazkowo-słowna pozwala – jak puzzle – układać obrazki, które pod spodem utworzą tekst słowny, albo odwrotnie – pokusić się o „napisanie” klockowego tekstu, a w nagrodę na dnie pudełka pojawi się obrazek.

W wersji werbalnej (słownej) można wykorzystywać – nie jest to jednak konieczne! – wszystkie klocki z zestawu. Pozwala to odtworzyć tekst podstawowy. Idea klocków zachęca do kreowania nowych tekstów, do zabawy językiem i gry słowem.
Dla porównania: z cegieł ze średniowiecznego zamku znawca historii, architektury i materiałów budowlanych może odtworzyć tę historyczną budowlę, komuś innemu uda się z nich ułożyć kawałek jakiegoś prostego muru, zaś osoba o dużym potencjale kreatywności może się pokusić o zbudowanie czegoś zupełnie nowego – czegoś pomiędzy egipskimi piramidami a akweduktem…

Kiedy i gdzie TEGO używać?
Słowijki przeznaczone są do uczącej zabawy dla osób w każdym wieku – od dzieci zaczynających czytać po dorosłych.
Słowijki mogą być wykorzystywane w szkole, w domu, w czasie dłuższej podróży, w szpitalu – w bardzo różnych sytuacjach – jako:
• zabawa integracyjna;
• gimnastyka mózgu (np. po udarze, w chorobach starczych);
• gra logopedyczna;
• rozbudzające motywację poznawczą zadanie dla grupy uczniów lub pojedynczych osób poprzedzające poznawanie literatury (ostatecznych, upublicznionych wersji autorskich) ;
• ćwiczenie w nauce czytania ze zrozumieniem i czytania globalnego;
• pomoc w nauce języków obcych;
• „narzędzie odstresowujące”.

Człowiek ma po to mózg, aby się uczyć i rozwijać.
Do pracy jednak mózg człowieka potrzebuje właściwych bodźców, stymulującego odprężenia i… wody. Najwydajniejszy jest wtedy, kiedy człowiek się cieszy! Bawmy się więc, popijając zdrową wodę i czerpiąc radość z wicia Słowijek

Autor pomocy:
dr Wiga Bednarkowa
Akademia im.J. Długosza w Częstochowie

Certyfikat:

Produkt posiada znak bezpieczeństwa CE.

Surowce używane do ich produkcji posiadają wymagane atesty i spełniają wymogi określone przez Unię Europejską w dyrektywie EN 71.1, EN 71.2, EN 71.3 Odpowiednie dla
Wiek: od 7 lat