0.00 PLN

Pomagamy ptakom

Cena brutto: 29.40 PLN

Rozmiar: .

Nr katalogowy: 801-7230

Dokarmianie - dokarmiajmy ptaki, ale mądrze, tak aby nie czynić im szkody. Budki lęgowe - wykonanie budki lęgowej, w której osiedlą się ptaki, tylko na pozór jest proste. Przyjazny ogród - jeśli chcemy mieć ptaki wokół nas, to pomóżmy im osiedlić się w naszym sąsiedztwie.

Ptaki zasiedlają wszelkie możliwe środowiska na kuli ziemskiej. Są doskonale przystosowane do miejsc i okoliczności w jakich żyją. Gdy naturalne środowisko w pełni odpowiada ich wymaganiom, to wiodą szczęśliwy żywot, dogadzając sobie w każdy możliwy sposób: jedząc co i kiedy chcą, gasząc swobodnie pragnienie, kąpiąc się do woli w wodzie, promieniach słońca, gorącym piasku lub pyle, śpiewając gdy przyjdzie im na to ochota, drzemiąc kiedy
zechcą i przystępując do lęgów w najbardziej do tego dogodnym okresie. Gdy im się w jakimś miejscu przestaje podobać, to przelatują do innego, czasem migrując na znaczne odległości, trudne do ogarnięcia umysłem dla normalnego śmiertelnika.

W razie zmian zachodzących w środowisku, zwierzęta stopniowo się do nich przystosowują lub poszukują dla siebie bardziej dogodnych siedlisk. Wiele ptaków nauczyło się jednak żyć obok ludzi, czerpiąc korzyści z takiego sąsiedztwa. Jedne korzystają z łatwo dostępnego pokarmu, a inne z budowli wznoszonych przez ludzi. Trudno o człowieka, który by takich ptaków nie lubił, chociaż czasem słyszy się narzekania na gołębie zanieczyszczające pomniki, czy gawrony lub szpaki niepokojące mieszkańców blokowisk. Wszyscy jednak chętnie ptaki dokarmiają, obserwują je w parkach, a przede wszystkim je wokół siebie zauważają.

Ptaki zamieszkujące pola i łąki lub mokradła nie są w stanie przywyknąć do życia w sąsiedztwie ludzi. Bez wątpienia sporo winy za ich zanikanie w pobliżu ludzkich osad mają drapieżniki towarzyszące ludziom: psy, koty, a także szczury. Za ich sprawą ptaki gniazdujące na ziemi nie mogą przetrwać w pobliżu ludzi. Co innego z ptakami leśnymi. Te są przystosowane do presji licznych drapieżników, które zamieszkują wszelkie lasy i zadrzewienia. Miasto wkracza na tereny leśne poprzez dzielnice willowe, gdzie domy są budowane na rozległych działkach, wśród miejscowej zieleni. Ptaki mogą stopniowo przyzwyczajać się do obecności ludzi i uczyć się korzystania z wynikających z tego dobrodziejstw. Oczywiście muszą też nauczyć się unikania niebezpieczeństw związanych z ludźmi, nie tylko psów i kotów, ale także samochodów, napowietrznych linii elektrycznych, większych powierzchni szklanych itd. Potem stopniowo mogą zwiększać swą liczebność. Wraz z postępem procesu przystosowywania się do życia w sąsiedztwie ludzi (tzw.synantropizacji) przybywa nowych gatunków, które dawniej w miastach nie występowały (jak ostatnio grzywacze i sójki). Są jednak i takie gatunki, którym obecność ludzi w miastach nie jest do niczego potrzebna. One tylko korzystają z budynków, jako sztucznych skał nadających się do gniazdowania. Proces przystosowywania się ptaków do życia w mieście nosi miano urbanizacji. Typowe gatunki zurbanizowane to jerzyki, kopciuszki, pustułki, a ostatnio także sokoły wędrowne.

Jeśli chcemy mieć ptaki wokół nas, to pomóżmy im się w naszym sąsiedztwie osiedlić.
Jak to zrobić? Mam nadzieję, że ta książki udzieli wyczerpujących porad.

Wyd. Multico - 64 strony - oprawa twarda
  • Opinie klientów
  • Brak opinii dla towaru
  • Zaloguj się, aby dodać opinię

Nasz sklep internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij