0.00 PLN

SŁOWIJKI - Niedźwiedź

Cena brutto: 17.22 PLN

Rozmiar: .

.
SŁOWIJKI

(17) NIEDŹWIEDŹ

Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

Cena obejmuje jeden zestaw wierszyka "Niedźwiedź"

Słowijki, czyli wijące się słowa.
Słowijki, które można nazwać również Sławijkami, to ważne dla kultury, warte popularyzacji, a nawet zapamiętania, teksty (lub ich fragmenty), których słowa rozpisane na pojedynczych klockach wiją się, przesuwane, układane palcami osób bawiących się nimi. Ze słów pochodzących z tych sławnych, wartościowych tekstów można ułożyć, czyli uwić, niejedną wypowiedź.
Bawić się można w pojedynkę lub zespołowo. Można też – jeśli ktoś lubi – konkurować ze sobą – wić teksty na czas.

Ważne jest, żeby tym układaniem klocków bawić się i cieszyć!

Co TO jest?
Słowijki to gra/pomoc dydaktyczna składająca się z zestawu klocków z wydrukowanymi pojedynczymi słowami krótkiego utworu poetyckiego (lub charakterystycznego, znaczącego fragmentu), modlitwy, przysłowia, złotych myśli, skrzydlatych słów.
Słowijki mogą być nie tylko w języku polskim, ale jak np. Św. Pawła Hymn o miłości – w wielu wersjach językowych.

Jak TO wygląda?
Są 2 rodzaje słowijek:
1.) z jednostronnie nadrukowanymi słowami;
2.) z wyrazem na jednej stronie, zaś na drugiej z fragmentem obrazka.

Zarówno 1. jak i 2. rodzaj słowijek może występować w dwu wersjach:
• jednokolorowej (kolor drewna) – przeznaczona dla pojedynczej osoby;
• z nadrukiem w kilku kolorach (żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym oraz w kolorze drewna) – do pracy w grupach (socjokonstruktywizm).

Na każdym klocku znajduje się magiczny numer – w całym zestawie taki sam. Oznacza on, do jakiego zestawu Słowijek należy dany klocek, czyli z jakiego utworu pochodzi nadrukowany na klocku wyraz.
Słowijki wydane w kilku językach mają obok numeru znany kierowcom literowy symbol kraju na oznaczenie języka, w którym na danym klocku zostało zapisane słowo, np. jeśli na klocku jest napis POH, a w rogu symbol „RU”, to należy to przeczytać jako `ron`, gdyby zaś w rogu był umieszczony symbol „PL”, to wyraz należałoby przeczytać jako `poh` (cokolwiek by to miało znaczyć!).

Każde słowijki wyposażone są też w tekst, który jest ich podstawą, oraz ważne, ciekawe informacje o tym tekście, o jego autorze lub autorce. Po tę pomoc warto sięgać już na koniec zabawy/zajęć/ćwiczeń, aby nie odbierać sobie radości z odkrywania. Warto jednak pamiętać, że dla niektórych osób satysfakcjonujące jest czytanie kryminału od ostatniej strony!

Jak TO działa?
Klocki słowijek można układać na różne sposoby: w możliwie najdłuższe logiczne ciągi; w inne – w jakiś sposób zorganizowane - konfiguracje, np. wyrazy z pułapkami ortograficznymi, wyrazy przeciwstawne, oznaczające czynności, rzeczy, określające, jakie coś jest, itp.
Wersja obrazkowo-słowna pozwala – jak puzzle – układać obrazki, które pod spodem utworzą tekst słowny, albo odwrotnie – pokusić się o „napisanie” klockowego tekstu, a w nagrodę na dnie pudełka pojawi się obrazek.

W wersji werbalnej (słownej) można wykorzystywać – nie jest to jednak konieczne! – wszystkie klocki z zestawu. Pozwala to odtworzyć tekst podstawowy. Idea klocków zachęca do kreowania nowych tekstów, do zabawy językiem i gry słowem.
Dla porównania: z cegieł ze średniowiecznego zamku znawca historii, architektury i materiałów budowlanych może odtworzyć tę historyczną budowlę, komuś innemu uda się z nich ułożyć kawałek jakiegoś prostego muru, zaś osoba o dużym potencjale kreatywności może się pokusić o zbudowanie czegoś zupełnie nowego – czegoś pomiędzy egipskimi piramidami a akweduktem…

Kiedy i gdzie TEGO używać?
Słowijki przeznaczone są do uczącej zabawy dla osób w każdym wieku – od dzieci zaczynających czytać po dorosłych.
Słowijki mogą być wykorzystywane w szkole, w domu, w czasie dłuższej podróży, w szpitalu – w bardzo różnych sytuacjach – jako:
• zabawa integracyjna;
• gimnastyka mózgu (np. po udarze, w chorobach starczych);
• gra logopedyczna;
• rozbudzające motywację poznawczą zadanie dla grupy uczniów lub pojedynczych osób poprzedzające poznawanie literatury (ostatecznych, upublicznionych wersji autorskich) ;
• ćwiczenie w nauce czytania ze zrozumieniem i czytania globalnego;
• pomoc w nauce języków obcych;
• „narzędzie odstresowujące”.

Człowiek ma po to mózg, aby się uczyć i rozwijać.
Do pracy jednak mózg człowieka potrzebuje właściwych bodźców, stymulującego odprężenia i… wody. Najwydajniejszy jest wtedy, kiedy człowiek się cieszy! Bawmy się więc, popijając zdrową wodę i czerpiąc radość z wicia Słowijek

Autor pomocy:
dr Wiga Bednarkowa
Akademia im.J. Długosza w Częstochowie

PRODUKUJEMY SŁOWIJKI RÓWNIEŻ NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE


Certyfikat:

Produkt posiada znak bezpieczeństwa CE.

Surowce używane do ich produkcji posiadają wymagane atesty i spełniają wymogi określone przez Unię Europejską w dyrektywie EN 71.1, EN 71.2, EN 71.3 Odpowiednie dla
Wiek: od 7 lat
  • Opinie klientów
  • Brak opinii dla towaru
  • Zaloguj się, aby dodać opinię

Nasz sklep internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij